България е най-предпочитаното място за закупуване на имоти в чужбина от водещите руски чиновници, пише руското издание РБК, като представя имуществените декларации на близо 500 депутати и държавни служители за 2013г. 176 от тях имат апартаменти в България. Става дума за декларираната собственост зад граница, а вероятно мнозина от чиновниците изобщо не са я включили в декларациите си. Останалите около 30 държави в списъка – от Южна Корея до Египет – са далеч назад.
Анализът обхваща няколко хиляди декларации на служители във федералните министерства и ведомства, включително териториалните им поделения и подведомствени организации, федералните съдебни и законодателни органи, правителството и ръководителите на регионите, парламентите на отделните субекти на Руската федерация, правителството и префектурата на столицата Москва.
Руските чиновници се интересуват от жилища, а не от притежаване на земя в България. Най-много се търсят едностайни и двустайин апартаменти (общо 187 в списъка), като в някои случаи става дума за притежаване на част от имот, пише “Преса”.
Обяснението, което дават някои от потърсените от журналистите, е че водят децата си на море, лекуват роднини или просто са удовлетворили желание на съпругата. “Живеем на север, а децата трябва да поддържат имунитета си”, казва депутатът от Карелия Александър Федичев, собственик на апартамент от 84 кв. м. в България.
Втора по популярност е Испания, където като собственици са се отчели 61 държавни служители, притежаващи общо 37 апартамента и 32 къщи. В Топ-5 са още Черна гора, Латвия и Германия.
Изданието обръща внимание на тази тема заради кампанията на Кремъл за т.нар. Мека национализация на елита, която започна президентът Владимир Путин. На държавните служители бе забранено да притежават банкови сметки в чужбина, ценни книжа и “чуждестранни финансови инструменти”. В по-твърдия вариант на проекта за закон от май 2013 г. предвиждаше забрана и за притежаване на имоти и терени и много бързата – в рамките на 6 месеца – раздяла с тях. Но този вариант предизвика възмущението на много чиновници, влезли във властта от бизнеса, и не мина пред Думата.
Притежаването на имущество и земи зад граница остана, но със задължение да се разкрива в декларациите заедно с източниците за придобиването им.