По-големите панелни сгради ще бъдат санирани безвъзмездно. съобщи регионалният министър Лиляна Павлова.
“Целим да имаме солидарна програма и тя да покрие всички жилищни сгради. Тя е отворена за всички общини, ограничението е единствено да са най-малко 36 апартамента в една сграда. Средно една сграда излиза около 200 хиляди лева. Предстои да финализираме точното методическо указание за това как да се избират изпълнителите“, обясни Павлова, цитирана и от “Фокус”.
По думите й, собствениците на жилище, които вече са си санирали апартамента или са си сменили дограмата, няма да ги сменят отново. Единствено, ако изолацията не е достатъчно дебела, тя ще се надгражда, а цветът на цялата сграда ще се унифицира. По програмата ще се насърчава поставянето на слънчеви панели и ползването на други възобновяеми източници на енерги.
Министър Павлова напомни, че в страната има общо 70 259 сгради панелно и стоманобетонно строителство с 1,123 млн. жилища. От тези жилища 98 на сто са в 28 големи града, където са и 82 на сто от всички сгради от този тип строителство.
Санирането ще става като етажната собственост регистрира сдружение на собствениците и заяви интереса си за желание за включване в програмата пред общината. Като се получи одобрение от общината, етажната собственост трябва да даде съгласие от нейно име общината да извърши ремонта и санирането на сградата. Общината ще избира енергийните одитори и изпълнители. На принципа на инженеринга ще се избере изпълнител, който да проектира и изпълни строително- монтажните работи, каза министър Павлова.
Предвижда се да бъде направена пълна изолация на сградата, подмяна на дограми, на хоризонтални и вертикални щрангове, на покриви, общи части и при нужда конструктивно обследване на сградата. Всяка сграда ще получи и технически паспорт.
За да работи програмата, държавата ще осигури 1 млрд. лева държавна гаранция за Фонда за саниране на жилищни сгради, което е заложено в Бюджета за 2015 г. Министерството на финансите ще предостави държавната гаранция за 1 млрд. лева на Българската банка за развитие (ББР). Чрез промяна в ресорен закон ББР ще създаде Фонд за саниране на жилищните сгради, чрез който чрез държавната гаранция да се привлече финансов ресурс от международни и други финансови институции, с които да се финансира програмата за саниране, обясни Павлова.
ББР ще предостави този ресурс през общините на сдруженията на етажната собственост на всяка сграда, която иска да участва в процеса.