Началото на по-активния сезон в кредитирането – септември, започна с нови понижения по лихвите в жилищното кредитиране, върху което е акцентът в дейността на банките. Така реалните им оферти преобладаващо са с лихви между 3 и 4%. Това се отразява в нивото на средната за пазара лихва. При жилищните заеми в левове през миналия месец тя намалява с 0.02 процентни пункта до 3.88% и така вече е под 4% – нива, които досега не са достигани на българския кредитен пазар. И цената на ипотеките в евро намалява, като там има изненадващо голямо месечно намаление предвид общата картина от много време насам – с малки стъпки, но постоянно. През септември понижението обаче е с 0.20 процентни пункта до до 4.13%. Тази голяма стъпка показва и по-голямата активност на банките на пазара.
По данни на финансовия портал “Моите пари” през септември основната активност на банките е била именно при жилищните кредити, като шест банки са предприели промени в условия по заемите си. Промените са били обичайно към намаление на лихви, като са достигнали до почти 1 пункт. Банките са Алианц банк, Банка Пиреос, която предлага заем с лихва 2.99% за първата година и половина от срока на кредита, ОББ, БАКБ, Прокредитбанк, Пощенска банка.
Лихвите по потребителските заеми отчитат съвсем лек спад и в левове с 0.03 пр.п. до 8.08% и в евро с 0.06 пр.п. до 4.90%.
Лихвите по депозитите на домакинствата в левове през септември запазват нивото си и остават непроменени спрямо предходния месец на 0.16%, каквато е вече трети пореден месец. Тези по еврови депозити се понижават с 0.01 процентни пункта до 0.15%. От пролетта на тази година прогнозите за лихвите по депозитите бяха за изчерпан потенциал за продължаващо намаление предвид екстремно ниските стойности.
Лихвите по кредити за фирми запазват характерното си разнопосочно движение на повишение или понижение според обема и валутата, но като цяло в рамките на традиционните месечни корекции. Така лихвите по фирмените заеми в левове са се увеличили с малко през септември до 3.70%, а в евро отчитат понижение до 2.65%. В корпоративния сектор конкуренцията е доста остра, като кредитирането в голяма степен преминава в преливане от една банка в друга с рефинансиране. Същевременно банките се оплакват от натиска на ниските лихвени маржове, при които работят, предвид намаляващите лихви по кредити.