post

Преките инвестиции за периода от януари до юли възлизат на 219.9 млн. евро след по-силно второ тримесечие, показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ), пише Капитал. Това е с 374.8 млн. евро по-малко, отколкото отчетеното през първите седем месеца на миналата година, когато статистиката показваше 594.6 млн. евро преки инвестиции в страната. Причината за по-ниското ниво в сравнение с 2017 година е отлива на дялов капитал, отрицателните стойности при реинвестираната печалба, измерени на база тримесечните отчети на компаниите с чуждестранно участие и намалението на задълженията на дружествата с чуждестранни акционери по финансови, облигационни и търговски кредити.

Понижението спрямо миналата година идва заради операции в началото на 2018 г. заради намаление на капитала на българското поделение на италианската Unicredit и Банка ДСК, собственост на унгарската OTP Bank. Операциите се наложиха заради новия Международен стандарт за финансово отчитане, който влезе в сила от началото на годината и изисква от банките да заделят по-големи провизии. За чуждите институции това се отразява като свиване на дяловия капитал в статистика.

Обикновено тази статистика търпи ревизия при анализа на данните за август и годишните финансови отчети за 2018-а.

Според данните второто тримесечие е било по-добро откъм инвестиции в дялов капитал и дългови инструменти спрямо времето от януари до март. Общо за периода април – юни чуждите инвестиции са 279.9 млн. евро, от които 134.5 млн. евро в дялов капитал и 180.6 млн. евро в дългови инструменти. Корекция на сумата оказва отрицателната стойност на реинвестираната печалба в размер на 35.5 млн. евро за тримесечието.

Ефектът на месец юли върху резултата за седемте месеца на годината също е негативен заради намалението на задълженията по дългови инструменти с 56.9 млн. евро. Така за времето от януари до юли резултатът е 219.9 млн. евро преки инвестиции в страната.

За същия период инвестициите в чужбина възлизат на 278.9 млн. евро при 167.3 млн. евро за първите седем месеца на миналата година.

Най-големите нетни преки инвестиции за тази година идват от Холандия (221.4 млн. евро), която заради по-либералния си режим обаче често привлича компании, зад които може да се крият и български капитали, Русия (157.9 млн. евро) и Германия (80.5 млн. евро). Постъпленията от инвестиции в недвижими имоти на чуждестранни лица за седемте месеца възлизат на 4.2 млн. евро спрямо 10.5 млн. евро за същия период на предходната година. Най-активни са гражданите на Русия с вложения за 2.1 млн. евро, следвани от украинци с 0.7 млн. евро и Германия с 0.4 млн. евро, показва още статистиката.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *