Във въображението си рисуваме перфектна баня с красива вана, блестящи плочки, параван за баня, обзавеждане за баня и голямо огледало. Но когато стане време за ремонт, мнозина се сблъскват с проблеми, тъй като не са предвидили определени нюанси навреме.
Ето най-често срещаните грешки при проектирането на баня, както и съвети, как да се избегнат.
- Неправилно подбрани материали
Хлъзгави плочки
Те са най-често срещаният проблем. Не забравяйте, че безопасността в банята е основният критерий, който трябва да се спазва при ремонта и експлоатацията на помещенията. Хлъзгави гладки материали могат да се използват за стени, но не и за подови настилки.
Използването на гладки плочки или други хлъзгави повърхности е табу в банята. Само няколко мокри петна са достатъчни, за да се подхлъзнете и да получите сериозни синини, особено ако в къщата има деца и възрастни хора.
Когато избирате плочки, изберете такива с леко грапаво покритие, като изкуствен камък или матови плочки.
Таван от гипсокартон
Този материал е в състояние да направи повърхността абсолютно плоска и гладка, както и да създаде сложна форма на тавана или да скрие тръби и комуникации. Но това няма да го спаси от влага, а освен това лесно се образуват кафяви петна.
Кранове с лошо качество
Често хората се опитват да спестят пари от закупуването на кранове, позовавайки се на факта, че това далеч не е най-важният елемент на банята. В резултат на това, подобен аксесоар с лошо качество започва да дава дефект в рамките на шест месеца, а освен това може да причини много проблеми.
- Твърде тъмни цветове
Несъмнено тъмните, особено гланцовите плочки изглеждат много впечатляващи. Но често цветове като тъмно зелено, сиво, черно и кафяво могат да бъдат потискащи в едно малко помещение. Затова е добре при ремонта да се предвидят плочки в светли и топли нюанси: пясъчно, кремаво, бежово, прасковено, златисто, розово, коралово и други.
- Липса на добре обмислена система за съхранение
При ново обзавеждане за баня не бива да пестите място в банята за рафтове и шкафове за съхранение, които помагат в ежедневната лична грижа. Освен това, дори и в малка баня, може да се намери място за малък шкаф за стена или компактен рафт, върху който да се поставят всички аксесиари, буркани и кърпи.
Тези, които харесват свободно пространство, не заредено с ненужни предмети, може да помислят за оборудване с вградени гардероби и затворени ниши с рафтове и секции за съхранение.
- Недостатъчно осветление
Дори ако банята е с прозорец и не е нужно да използвате допълнителна светлина през деня, това изобщо не означава, че една крушка или чифт аплици ще бъдат достатъчни вечер. Този въпрос е особено актуален за просторни бани, тъй като в тъмното, тоалета и слагането на сутрешен грим, допълнителна светлина е изключително необходима.
В баните е особено важно да инсталирате осветление на етапа на планиране, тъй като всички източници на светлина в мокро помещение трябва да бъдат заземени и изолирани. Изберете удобна работна светлина (в областта на огледалото и мивката) и горна светлина, която осветява цялото пространство.
- Неправилно изчисление на броя на плочките
Закупили сте пет-шест квадратни метра много красиви плочки, но после сте установили, че те съвсем не са достатъчно. Факт е, че трябва да закупите материала разумно с марж и никога да не изхвърляте останалата плочка и нейните фрагменти, защото ще ви е необходима за подмяна или ремонт.
Проверете размера на плочките в магазина, тъй като незначителна разлика от няколко милиметра по време на работа със сигурност ще бъде отразена.
Ако планирате да инсталирате плочки хоризонтално, трябва да закупите 10% повече от необходимото количество, за диагонален монтаж – 15%.