Създава се фонд за финансова стабилност в Еврозоната

Еврогрупата съгласува размера на постоянния спасителен фонд за финансова стабилност в еврозоната.  Той ще е на стойност 500 милиарда евро.

Финансовите министрите на страните от еврозоната гласуваха размера на постоянния спасителен фонд за финансова стабилност в еврозоната да бъде увеличен на  500 милиарда евро, стана ясно след  вчерашното заседание на Еврогрупата в Брюксел.

Председателят на еврогрупата Жан-Клод Юнкер, заяви, че не е изключено финансово участие в този фонд да вземат Международният валутен фонд и страни членки на Евросъюза, които не използват еврото.

Фондът се създава за справяне с дълговата криза в еврозоната и ще замени съществуващия в момента временен Европейски фонд за финансова стабилност (ЕФФС), създаден през май 2010 година след дълговата криза в Гърция.

Новият фонд ще започне да функционира от 1 януари 2013 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *