Близо 200 имота във витошките квартали са незаконни

Около 190 имота във витошките квартали на София се използват незаконно и ако не получат Акт 16, живущите там ще трябва да се изнесат. Това съобщи пред журналисти в петък началникът на Дирекция за национален строителен контрол инж. Милка Гечева.

Според направен по инициатива на НАП проверка в районите “Витоша”, “Овча Купел” и “Панчарево” около 200 сгради се ползват незакономерно, без да имат издаден Акт 16. Десет от сградите са представили документи, а за останалите има издадени заповеди за освобождаването им, посочи инж. Георги Даракчиев, заместник-началник на ДНСК.

Срокът за доброволно изпълнение на заповедта е минимум 14 дни, а ако има жалба в съда, това не спира изпълнението, каза Гечева. Тя уточни, че издадените заповеди не означават непременно, че хората трябва да се изнесат от тях, а по-скоро трябва собствениците да съберат всички необходими документи и да получат Акт 16. Това по думите на Гечева е възможно да се случи в определения за доброволно изпълнение срок, съобщава БТА.

Дирекцията следи строителството на новите магистрали и издава наказателни постановления, ако има отклонения от строителните книжа или непълна документация. За Лот 1 и Лот 2 на автотамагистрала “Тракия” са издадени над 10 наказателни постановления за това, че не са представени декларации за влаганите материали, съобщи Диляна Тодорова, началник отдел “Правно-нормативно обслужване” в ДНСК.

Георги Даракчиев увери, че отсечките от магистралите няма да бъдат въведени в експлоатация с подобни проблеми и ако липсва документация за материалите, ще се направят специални изпитвания на пътната настилка.

В централната част на София ДНСК е извършила проверка за закономерното поставяне на въздушни кабели и тези, които нямат актове за ползване, ще бъдат отстранени, съобщи Даракчиев.

Издадени са 26 заповеди за това и е избрана фирма, която да ги отстранява. Тъй като собствениците им не са известни, това ще е за сметка на ДНСК, като по думите на Даракчиев е избрана най-ниската оферта от 3000 лв. за отстраняването им. Постепенно проверките на ДНСК за незаконни кабели ще обхванат и крайните райони на столицата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *