Секторът с бързооборотни стоки най-активен на логистичния пазар

Увеличението на запитванията за логистични и индустриални площи за последните шест месеца не само като брой, но и като размер на търсените площи, дават положителна тенденция за развитието на пазара, сочи доклад на международната консултантска компания Colliers International.

По-големият брой на запитванията обаче не успяват да рефлектират върху броя на реално сключените сделки.

Усвоените логистични и индустриални площи в София през първите шест месеца на годината възлизат на 15,000 кв.м., резултат основно от експанзията на логистичните оператори, премествания от стари в по-нови помещения, както и от дейността на фармацевтичните и компаниите от бързооборотния сектор.

Според Антон Славчев, мениджър „Индустриални и логистични площи” в Colliers International, секторът на бързообортни стоки за момента е основен двигател на търсенето в София, като представлява 50% от запитванията. Логистичните оператори също са активни и добавят 25% към търсенето, а останалите запитвания се движат от другите сектори. Средният размер на търсените логистични площи в столицата е приблизително 1,000 кв.м.

По отношение на предлагането, пазарът на индустриални и логистични площи за отдаване под наем в София отбеляза ръст от 65,000 кв.м. през първото полугодие на 2011 г., като достигна 506,000 кв.м. Увеличението на логистичните площи се дължи на два фактора: първият е появата на нов тип предлагане на пазара – преотдаване на площи от собственици, а вторият – повява на някои нови проекти.

Въпреки че през първата половина на 2011 г. бяха завършени малко проекти, процентът на свободните площи достигна 23%, което се равнява на около 117,000 кв.м. Това се дължи основно на новата тенденция при предлагането (преотдаване на площи от собственици), свиване на бизнеса или напускане на българския пазар.

Офертните наемни нива на първокласни локации в София отбелязват спад с 11%, като стигнаха 4 евро/кв.м. За сравнение, през втората половина на 2010, същите площи са се предлагали за 4,5 евро/ кв.м. В Пловдив намалението е с 14% – от 3,5 до 3 евро/кв.м.  Във Варна процентът е най-нисък, 8% – от 3,8 до 3,5 евро/кв.м.

Очакванията са, че до края на годината се очаква стабилизиране на наемите, в резултат на повишеното търсене и подобрението на икономическите индикатори, смятат консултантите.

Повече от проучването четете в рубрика Статии

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *