Премиерът Бойко Борисов е приел миналия месец предложението на шефовете на “Левски”, ЦСКА, “Локомотив” и “Славия” да не се строи нов национален стадион, а вместо това парите да се дадат за ремонт на базите на четирите софийски футболни клуба. Това обяви собственикът на “Локомотив” (София) Николай Гигов, цитиран от “Капитал Daily”. В понеделник Гигов и областният управител на София-град Данаил Кирилов подновиха предишната идея средствата да се осигурят чрез продажбата на стадион “Юнак” и “Колодрума” в Борисовата градина.
Неясна инвестиция
Двамата не уточниха какъв е размерът на сумата, нужна за ремонтите, тъй като “всичко е въпрос на разчети и възможности”, но все пак потвърдиха, че финансовият министър Симеон Дянков също е натоварен от премиера да търси пари за подпомагане на футболните бази. Областният управител добави още, че с нарочна заповед на Борисов на 25 ноември е сформиран екип, който работи по изясняване на собствеността на спортните обекти в столицата.
Предложението на собствениците на столичните футболни клубове бе отправено към премиера още през пролетта, но е одобрено едва сега. През това време Борисов поддържаше друга идея – да бъде построен нов национален стадион, чието място в различни етапи се местеше – от “Враждебна” към “Надежда”, където е стадионът на Николай Гигов.
“Нормални градски парцели”
През април футболните клубове регистрираха сдружение с идеална цел “Футболна София” със задача да оцени състоянието на софийските стадиони и да установи от какви инвестиции имат нужда. Идеята бе да се набележат спортни имоти – публична държавна собственост, които не се използват, и да се предложат за приватизация, приходите от която да бъдат насочени към подобряване на стадионите.
Предварително посочваните обекти бяха освен стадион “Юнак” и “Колодрума”, също и стадионите “Септември”, “Раковски” и “Академик” на 4-ти км и др. Футболните собственици предлагаха процедурата да мине през Агенцията за приватизация, като преди това бъде направена промяна в Закона за физическото възпитание и спорта, с която да се смени статутът на набелязаните обекти от предназначени изключително за спорт в “нормални градски парцели”.
Редактор: Ина Папазян
