Кризата разклати пазара на бизнес имоти у нас

София се класира на 12 позиция в света по нива на доходност по отношение на инвестициите в бизнес имоти. Това показва доклад на консултантската компания Cushman&Wakefield, представен от партньора й Forton International.

Според експерти незавидната позиция се дължи на глобалната икономическа криза, при която повечето международни инвеститори се отдръпват от по-рисковите пазари и се фокусират върху най-ликвидните и зрели такива. Въпреки големия обем висококачествени офис и търговски площи, които се появиха на пазара в София в последните години, столицата ни все още е извън полезрението на инвеститорите. От централно европейските страни най-предпочитани са Варшава и Прага заради успеха си в преодоляването на кризата, предоставянето на качествена бизнес среда и близостта си до Западна Европа, коментира Сергей Койнов, изпълнителен директор на Forton International.

„Сравнително слабата икономическа активност, високите лихвени нива и високата задлъжнялост на собствениците на сгради в София накараха повечето международни инвеститори да отложат плановете си за дейност в България, независимо от факта, че инвестициите в България предлагат над 20% възвръщаемост върху собствения капитал. Надяваме се, че с времето тези фактори ще се променят в положителна насока, което ще върне София на инвестиционната карта на Европа“, допълва Койнов.

По света

Ню Йорк, Лондон и Токио формират челната тройка в класацията на градовете, привлекли най-много инвестиции в недвижима собственост, посочва още докладът на Cushman&Wakefiled. Четвъртата и петата позиция заемат Париж и Лос Анджелис, като посленият измести Хонг Конг, който бе на пето място преди година.

Като най-атрактивни за инвестиция в хотели от световната компания определят градовете Лондон, Ню Йорк и Сан Франциско.

Според анализаторите няколко са факторите, които предопределят степента на развитие на даден град – икономическото развитие, степента на населеност, търговията, финансите, иновациите, качеството на живот, културата и туризма са сред ключовите двигатели на успешните градове.

По отношение на страните, предлагащи най-добри условия за търговия консултантите посочват САЩ, Великобритания и Япония. За бизнес и финансови услуги най-добрите градове отново са Лондон, Ню Йорк и Токио. По отношение на иновациите най-добри през изтеклата година са били градовете Бостън, Сан Франциско и Париж.

Екологичният транспорт също се оказва ключов фактор за успешното развитие на градовете, сочи още докладът на световната компания. Първенци в това отношение са Берлин, Копенхаген и Монреал. Образованието и уменията на населението пък са на най-високо ниво в Лондон, Париж и Бостън. В топ 3 на градовете с богата култура и развит туризъм отново са Лондон, Париж и Ню Йорк.

Градът, предлагащ най-високо качество на живот в света е Виена, Австрия, следван от Цюрих, Швейцария и Окланд, Австралия.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *