След като в края на месец март столичният кмет Йорданка Фандъкова съобщи, че вторият лъч на метрото – до бул. “Черни връх”, ще бъде разширен, сега дойде ред и на самата обществена поръчка за изпълнител. В началото на седмицата “Метрополитен” обяви процедурата за конкурса за строител на разширението, което ще бъде с дължина 1.2 км. Става дума за изграждането на още една метростанция до 2015 г., като се очаква през есента изпълнителят да е избран и да започне строителството.
Средствата за отсечката ще бъдат осигурени по оперативна програма “Транспорт”, и по-точно от спестените при провеждането на последните търгове за развитие на метрото пари. От общинското дружество не посочват прогнозна стойност на поръчката, но гаранцията за участие е 600 хил. лв. Според разпоредбите на Закона за обществените поръчки гаранцията не може да надвишава 1% от прогнозната стойност на поръчката, което означава, че в този случай тя е максимум 60 млн. лв., съобщи в. “Капитал”.
Новото разширение
Разклонението на отсечката ще стига до пресечката на бул. “Тодор Каблешков” и ул. “Сребърна” в жк “Хладилника”. Северният вестибюл на бъдещата метростанция ще бъде с четири входа и ще се свързва с подлеза при кръстовището на бул. “Черни връх” и ул. “Сребърна”. Южният пък ще има връзка при подлеза на булеварда с ул. “Филип Кутев”. Станцията ще има странични перони и ще бъде оборудвана с асансьори и ескалатори. Предвижда се тунелите да бъдат двупътни. Очаква се новият участък да бъде удобно транспортно решение и да се ползва от немалък брой хора, тъй като в района има около 60 жилищни блока.
Участниците
Документите за кандидатстване по поръчката – от български и чуждестранни компании или обединения, се приемат до 12 часа на 22 юли, а офертите ще бъдат отворени още същия ден в 14 часа. Комисията трябва да избере икономически най-изгодната оферта, като предлаганата цена е с тежест 52%, техническите показатели – 45%, а срокът за изпълнение – 3%.
От кандидатите се изисква да имат общ оборот от минимум 70 млн. лв. без ДДС за последните три години от изграждане на подземни съоръжения – метростанции, тунели (на метро, жп тунели, пътни тунели), конструкции, релсов път и т.н. Изисква се и поне един реализиран договор за този тип дейности за последните три години, като участникът трябва да докаже, че през последните пет години е изпълнил строителство на минимум една метростанция.
Всеки кандидат е длъжен предварително да заяви и дали при изпълнението на поръчката ще използва подизпълнители, какъв ще бъде техният дял и дейностите, които ще извършват. Също така да има застраховка професионална отговорност за проектиране и строителство за строежи първа категория за общо 900 хил. лв.
