“Софийски имоти” иска да продаде два имота в Несебър

Общинската фирма “Софийски имоти” иска да продаде два имота в Несебър на метри от плажната ивица. Предложението на фирмата е направено с мотива, че парите са нужни за ремонт на парк “Възраждане” в частта му, която се намира върху имоти, собственост на дружеството. Въпреки че решението за парка е от лятото на 2011 г., едва сега общинският съветник от ГЕРБ Борислав Борисов внася доклад от името на фирмата за продажба на имоти, с които да се осигури финансирането на ремонта, пише “Сега”. Предложението веднага събуди съмнения в опозицията, че продажбата е насочена към конкретни хора, близки до мнозинството в общината.

Единият имот е 6073 кв м., а другият – 2307 кв м. И двата се намират в новия град в Несебър до плажа. “Софийски имоти” ги получава през септември 2001 г., когато сключва договор с община Несебър за възмездно прехвърляне право на собственост. Срещу тях се задължава да построи поликлиника и трафопост. В момента обаче столичното общинско дружество и община Несебър се съдят. “Предложих точката да се отложи, за да се изчистят проблемите със съдебните процедури с терените и с оценките на имотите”, коментира Калоян Паргов от БСП. Въпреки това предложението беше прието на комисия с аргументите на ГЕРБ, че ако се чака, оценката на имотите ще падне.

От БСП обаче посочиха, че само за месец и половина оценките на терените са намалени двойно. Според оценката, прикачена в доклада, направена от фирмата “Динев и сие”, цената на имота от 6000 кв.м е 1 397 058 евро, или по 230 евро на кв.м. От нея става ясно, че предназначението на територията е за хотел и спорт. Към датата на огледа в имота е имало 4 временни постройки, включително кафене. Освен хотел на същото място според плановете за временни обекти на общината трябва да има паркинг със 113 места, автомивка и кафе-бар. Имотът е разположен в южната част на новия град на Несебър непосредствено зад сградата на поликлиниката, на около 90 метра северно от плажните ивици, в близост до новоизградени луксозни хотели и апартаментни комплекси.

Оценката на другия имот е 530 712 евро. Теренът е предназначен за обслужващи структури, озеленяване, спорт и атракции. “Теренът се намира в южната част на града, непосредствено пред сградата на спа хотел “Мелса КООП” и се намира на 60 метра северно от плажната ивица в близост до луксозни комплекси и в близост до култовия ресторант “Чевермето”, пише в оценката.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *