Фактическото изграждане на главен път Е 79 ще започне през 2016 година

Фактическото изграждане на главен път Е 79 ще започне през 2016 година. Това съобщи на пресконференция в Регионалния пресклуб на БТА във Видин народният представител от ГЕРБ Владимир Тошев. Пътят ще бъде строен чрез заем от финансиращи институции, а неговото строителство ще започне от Видин към село Медковец, както е проектирано. През следващите няколко седмици ще бъдат изяснени и обстоятелствата около проектната готовност за път Е 79 в целия участък от Видин до Ботевград. През 2015 година ще приключи проектирането и отчуждителните процедури за рехабилитация и на жп линията Видин – София.

Главен път Е 79 не може да се финансира по Оперативна програма “Транспорт”, тъй като останалите обекти – магистралите “Хемус” и “Струма”, които се изпълняват по тази програма, не са завършени. Освен това в бюджета за следващата година е заложен държавен дълг над 8 милиарда и за да не се влезе в свръхдефицит, е решено фактическата работа по Е 79 да започне през 2016 година.

Владимир Тошев определи бюджета на държавата за 2015 година като възможния бюджет. Очакванията са през следващата седмица той да бъде приет в Народното събрание. В него има заложени рестриктивни мерки, за да се преодолее бързо наследеното кризисното състояние. В бюджета са заложени средства за реформиране две от основните системи – на здравеопазването и образованието.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *