IT секторът, машиностроенето и автомобилната индустрия ще са фокус на баварските инвестиции в България. Това заяви баварският държавен министър на икономиката, медиите, енергетиката и технологиите Илзе Айгнер след среща с българския икономически министър Божидар Лукарски в Мюнхен.
„Нашите фирми търсят стабилност и ефективна публична администрация“, заяви Айгнер.
Българският министър заяви, че фокус в икономическата политика на Бавария ще бъде дигитализацията в няколко основни направления – индустрия, мрежи на мобилност, IT сигурност, енергия, здравеопазване и медии. По думите му в България има интересни потенциални партньори в сферата на биотехнологиите и соларните модули и София ще бъде важна дестинация за баварските компании.
Интерес за инвестиции в България на форума заявиха представители на компании в IT сектора, автомотивната индустрия, фармацията, производството на енергия от възобновяеми източници, транспорта и по-конкретно железопътен транспорт и концесията на Летище София, към която интерес проявява Летище Мюнхен.
Основни въпроси на баварските компании бяха свързани с наличието на квалифицирани работни кадри и мерките за насърчаване на start-up компании и на малките и средни предприятия.
За насърчаване на инвестициите на баварски компании у нас на срещата бе обсъдена и възможността за сключване на меморандум за сътрудничество между Българска агенция за инвестиции (БАИ) и съответните институции от немска страна – Invest in Bavaria и Bayern International. Изпълнителният директор на БАИ Стамен Янев посочи, че такова сътрудничество би могло да бъде ценно и за баварски и немски компании с производства в Гърция, които предвид кризата обмислят да ги преместят в България.
Като сфера за потенциално сътрудничество между България и Бавария на срещата бе обсъдено и въвеждането на дуалното обучение у нас. Германия финансира съвместни проекти за въвеждането на системата с 11 държави, в които би могла да се включи и България. По думите на Айгнер първата стъпка е да бъдат обучени специалисти, които да приложат немския опит за прилагане на модела към българската реалност. В тази връзка тя предложи осъществяването на обучения за такива кадри в Германия, които в последствие да приложат немския опит в България. Към момента практиката на дуалното обучение се реализира от отделни компании у нас
