Да се създадат нови 20 000 работни места и регион Пловдив да печели годишно 100 милиона лева. Всичко това е възможно, ако се рекламират ефикасно възможностите за туризъм и правене на бизнес, използвайки бързия и евтин достъп до района – летище Пловдив. Това твърди Христо Коляшев, управител на създаденото през миналия декември Сдружение с нестопанска цел „Фонд за развитие на Южен-централен район – ФЕНИКС ФОНД”.
Целта на обществената организация е именно да се повиши интересът към региона от страна на потребителите в страните от ЕС като по този начин се задвижи местната икономиката, пише Money.bg.
Инициативата за „Феникс фонд” идва от два синдиката – на железничарите и на летищния център за обслужване на въздушно движение – Пловдив. Сред членовете на фонда са „Окай 2005″, „Биофреш”, „Дантравел”, „Стройкар КМ”, Кооперация „Първо частно 2001″, „Видера” и др. От скоро към Фонда се присъедини и „Тракия икономическа зона” – проект, успял през годините да стане дом за над сто и двадесет български и чуждестранни инвеститори, създаден от структуро-определящи и знакови за България предприятия.
„В ЕС има 320 регионални летища, които се конкурират в привличането на авиокомпании да летят от тях, като това се прави с предоставяне на стимули, с които се намаляват разходите за използване на летищата от страна на авиокомпаниите”, обяснява Коляшев.
„Необходимо е и районът на съответното летище да привлича към себе си достатъчно пътнико-поток. Това е задачата на регионалните фондове, в повечето, от които участват местни фирми, общини и граждани. Те осигуряват парите за заплащането на рекламата на региона на специализиран рекламен пазар, който освен популяризация, предоставя и откриване на авиолинии до съответното летище.
Най-големия специализиран рекламен пазар в ЕС е този на „Airport marketing services”, която е рекламна фирма и работи с най-голямата нискотарифна авиокомпания в Европа „Ryanair”. Посещава се от 700 млн. потребители годишно ( два милиона на денонощие).
Той дава конкретни примери с регионални летища и фондове в ЕС: „Европейската статистика сочи, че на всеки хиляда пътника (на годишна база), влезли в съответния регион през регионалното му летище, се създават едно работно място на самото летище и между пет и осем в района.
Например, в Кьолн са създадени 36 000 работни места, на Франкфурт Хаан /един от двата нискотарифни маршрута, по които Райънеър лети от Пловдив/ за две години са открити 15 000 работни места. Летище Меминген (120 км западно от Мюнхен) през 2009 г. става собственост на община Меминген и от нула пътника тогава днес генерира един милион пътника годишно.
В съседна Румъния, например, в Крайова и Турго Муреш, ръстът на пътниците две години е десет пъти. На летището в Тимишоара за миналата година има един милион и двеста хиляди пасажери и в момента се строи карго терминал. На летището в Брашов през октомври миналата година направиха ремонт на пистата и в момента се строи пътнически терминал за един милион пътника.
Такива примери са много и съвсем сигурно е, че поне 80% от 320-те регионални летища в ЕС не са по-атрактивни за туризъм от района на Пловдив”.
Управителят на „Феникс фонд” пресмята, че при добра реклама и полети от летище Пловдив по осем дестинации, съвсем реалистично биха се генерирали поне 350 000 пътника на година. Според експертите всеки пасажер оставя поне 300 лв., което по груби сметки прави малко над 100 милиона лева, които ще влязат в местната икономика – хотелиери, ресторантьори и търговци.
