Чужди капитали за над 430 млн. евро са напуснали страната

Междуфирмени кредити за над 430 млн. евро са върнали в централите си в чужбина от началото на годината до сега българските представителства на чуждестранните инвеститори. Данните изнесе министърът на икономиката Трайчо Трайков, цитиран от БТА.

Според Трайков анализът на тези цифри показва капитали, напуснали страната, но от друга страна фирмите се стабилизират и стават платежоспособни.

Министърът посочва, че през миналата година най-голям ръст на инвестициите у нас е имало в химическата индустрия и производство на метали. От 2008 година в България се наблюдава аналогична на общоевропейската тенденция в притока на преките чуждестранни вложения, според която намалението им средно е четири пъти.

България има търговски мисии в 44 страни, в които работят 56 представители. Общият бюджет за тази дейност е около 9.5 на сто от бюджета на министерството или 7.8 млн.лева за тази година. Новите представителства на страната са в Корея и Израел. Страната ни ще има туристически представители във Франкфурт и в Москва.

Трайков съобщи, че се предвижда отчетите на търговските представители за свършеното от тях да се публикуват от министерството.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *