Българи купуват имоти по Южното Черноморие

Все повече българи стават собственици на скромни ваканционни имоти по Южното Черноморие. Руските граждани, които инвестират парите си в български жилища и ваканционни имоти, са едва около 11-12 % от купувачите. Това каза Иван Велков от Национално сдружение “Недвижими имоти”, цитиран от Дарик.

Средната цена на сделките е около 30 – 35 хил. евро, като при руските купувачи границата е 50 хил. долара, обясни още Велков. От Националното сдружение „Недвижими имоти” очакват раздвижване на пазара след 20 август.

Според него през летния сезон се е затвърдила тенденцията за засилване на активността на българите на пазара на ваканционни имоти. По думите му се купуват имоти в населените места предимно по Южното Черноморие, включително селски къщи и парцели, но със собствени средства и за собствени нужди.

Все повече българи стават истинските прогнозируеми клиенти за покупка най-вече на сравнително скромни като сума на придобиване имоти предимно по Южното Черноморие и то не в големите градове, а близо до тях, каза Велков, като допълни, че става дума за селски къщи, парцели, апартаменти за краткосрочен отдих и почивка. По думите му средствата за покупката са по-скоро от спестявания, а не от кредит.

Според председателя на Регионалното сдружение за недвижими имоти в Перник – Йордан Петров, по-малък е броят на българите, живеещи в чужбина, които инвестират в имот у нас. Много по-малко са гастарбайтерите, които се прибират и купуват жилища било за родители или за живеене в сравнение с предходни години, смята той.

„Хубаво е, че банките в момента се съревновават да предлагат добри условия за отпускане на кредити, макар че българинът си извади поуки сред периода 2007-2008 година и се отнася много предпазливо към кредитирането и ипотечните заеми”, каза Петров.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *