България, в лицето на Министерството на културата, и Лувърът ще подпишат рамково споразумение за сътрудничество за 5 години. Това съобщи министърът на културата Вежди Рашидов в Париж след среща на българо-френската работна група.
Лувърът има подобни рамкови споразумения с не повече от 10 държави в света. Подготовката на текста на споразумението започва веднага и ще продължи няколко седмици. Очаква се то да бъде подписано в края на януари 2012 г.
Петгодишното споразумение ще даде възможност за представяне на България с изложба на антични артефакти в Лувъра, присъствие на страната ни в Департамента за византийско изкуство и източно християнство, обучение по музеен мениджмънт на български специалисти, както и сътрудничество в археологически разкопки с участието на френски и български специалисти и съвместни изследователски програми. Възможността за съвместни археологически разкопки ще отвори пътя на България и Франция съвместно да участват и в европроекти за културно наследство.
Много е възможно един от тези проекти да бъде археологическо проучване на остров Св. Кирик. Преди 107 години точно Лувърът е започнал разкопки на този остров в България чрез археолога Жорж Сьор.
Сред обсъжданите вариантите за представяне на България в Лувъра, е колекция на най-новите открития на тракийски съкровища, особено тези от Долината на тракийските царе.
