Глобалните инвестиции в бизнес имоти са нараснали двойно през второто тримесечие на 2010 г. в сравнение със същия период на миналата година и вече възлизат на 66 млрд. долара, показва проучване на консултантската компания Jones Lang LaSalle (JLL).
За полугодието това означава 130 млрд. долара инвестиции в имоти.
Начело по инвестиции са Великобритания и Бразилия, докато пазарите в други райони в Европа, Близкия изток и Африка, както и Северна и Южна Америка все още се възстановяват.
Според Артър де Хааст от JLL тези резултати означават стабилен напредък за инвестиционния пазар на бизнес имоти. Консултантите очакват бемите в глобален мащаб дa стигнат до около 300 млрд. долара, което е увеличение с 40 – 50% спрямо 2009 г. Въпреки увеличението обаче тези стойности са по-малко от половината спрямо нивата преди кризата през 2006 и 2007, които бяха най-силните години за инвестициите в бизнес имоти.
Вложенията в имоти в Европа, Близкия изток и Африка през второто тримесечие са 29 млрд. Долара. Това е ръст с 5% спрямо предходното тримесечие и 80% спрямо същия период през 2009 г.
Великобритания формира 40% от общите инвестиции в този регион, като Лондон е най-активният град със сделки за близо 5 млрд. долара.
В Северна и Южна Америка са реализирани инвестиционни сделки за 21 млрд. долара – четири пъти повече от ниската база през второто тримесечие на 2009 г. Най-силен е ръстът в Бразилия, там инвестициите се утрояват спрямо първото тримесечие до 1,6 млрд. долара. Подобрение на инвестиционния пазар отчита и Канада, като обемът там се удвоява на тримесечна база до 3,5 млрд. долара.
В Азия се наблюдава спад на инвестициите спрямо първото тримесечие от 34%, като той е най-изразен в Япония и Китай, сочат още данните. В региона са сключени сделки за общо 15 млрд. долара през второто тримесечие.
