Гърция започва приватизационна програма за 50 млрд. евро

Гръцкото правителство работи по изготвянето на списък на държавните обекти, които смята да обяви за приватизация.

Работата по списъка се намира на последната права и трябва да бъде готов до края на месеца, съобщава Imerisia, цитирана от БТА. “Гърция се приватизира”, пишат изданията.

В приватизационния списък фигурират Националната електрическа компания (ДЕИ), телекомът ОТЕ и “Хеленик петролиум”, ВиК компаниите, железниците, пощите, оръжейната компания “Гръцки отбранителни системи”, организацията за спортни залагания, казиното в Парнет и други.

Акцент се поставя и върху концесионните договори, от които финансовото министерство очаква значителни приходи. За целта се предвижда да бъдат обявени конкурси за отдаване на концесия за експлоатация на летищата и пристанищата в Гърция, както и на автомагистралата Егнатия.

Приватизационната програма на правителството се оценява на 50 млрд. евро, които трябва да бъдат събрани за покриване на дълговете на Гърция.

За тази и следващата година целта е в хазната да влязат 15 млрд. евро.

Представители на Международния валутен фонд (МВФ), чийто управителен съвет вчера одобри отпускането на четвъртия транш в размер на 4,1 млрд. евро от заема за Гърция, са поискали от правителството в Атина повече подробности за приватизационната програма на страната, както и за мерките, които се предвиждат за повишаване на конкурентоспособността на гръцката икономика и за по-ефикасна борба с данъчните длъжници.

С последния транш общата сума, отпусната от фонда на Гърция досега, става 14,6 млрд. евро. Целият заем е 30 млрд. евро.

Заемът е част от тригодишна съвместна програма с Европейския съюз на стойност 110 милиарда евро за спасяване на гръцката икономика.

В ход е и процедура за удължаване на срока за връщане на дълга на Гърция към МВФ от две на седем години.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *