Българска агенция за инвестиции получи официална покана за участие и представяне на Република България на Международното изложение за инвестиции и търговия „Китай – Централна и Източна Европа 2015”, което ще се проведе в периода 9-12 юни 2015г. в гр. Нинбо, Китай.
В рамките на изложението, страната-домакин ще обособи специален безплатен щанд за представяне на нашата страна. Ще бъдат представени възможности за взаимно сътрудничество в сферата на туризма, образованието и културата като част от механизма 16+1 – страните от ЦИЕ (България, Румъния, Полша, Унгария, Словакия, Чехия, Словения, Сърбия, Черна гора, Хърватия, Босна и Херцеговина, Естония, Албания, Латвия, Литва и Македония) и Китай.
Стамен Янев, Изпълнителен директор на Българска агенция за инвестиции готовност БАИ пряко да съдейства за реализация на нови и успешни китайски инвестиционни проекти у нас. В рамките на срещата, г-н Янев запозна гостите с дейността на БАИ, както и с насърчителните мерки за инвеститори, предвидени в Закона за насърчаване на инвестициите.
Г-н Динг Хай Бинг, Зам. Главен секретар на Общинския съвет в Нинбо подчерта, че през последната година, Китайските инвестиции в чужбина са достигнали 140 млрд. щатски долара, като темпът им на нарастване е 20% на година. Сериозен ръст се отбелязва и при туристическите пътувания – над 100 млн. китайски туристи за пътували зад граница през 2014г.
