След доклада от Брюксел: Необходим е нов ЗОП и увеличение на административния капацитет

Приемане на нов Закон за обществените поръчки в срок до три месеца и увеличаване на административния капацитет на Агенцията за обществени поръчки с не по-малко от 20 щатни бройки, за да може бързо и адекватно да се реагира при започването на работа на специализираните съдилища от 1 януари 2011 г. Това са само част от мерките, които правителството ще предприеме в най-кратък срок във връзка с препоръките в официално оповестения доклад на Европейската комисия за България и Румъния.

Документът беше представен в Министерски съвет от министър-председателя Бойко Борисов и членовете на кабинета.

В мониторинговия доклад на Европейската комисия за напредъка на България в областта на вътрешния ред и правосъдието, се обръща специално внимание на обществените поръчки, които административните и съдебните власти все още не са в състояние да защитят от конфликт на интереси.

Депутатът от ГЕРБ Емил Радев заяви пред БТА, че се обмисля изцяло нов закон за обществените поръчки, тъй като старият е с много грешна база.

По думите му Агенцията за обществени поръчки анализира проблемите и след около 6 месеца може да бъде подготвен изцяло нов закон. Според него в стария има много вратички за нарушение, а те не могат да бъдат преодолени само с частични поправки. Именно затове е необходима изцяло нова нормативна база.

Според Радев най-важното е да се предотврати разделянето на поръчките на няколко по-малки. Сред промените, които предстоят са част от постановките, описани в наредби, да се пренесат в самия закон, тъй като основната цел е по-голяма прозрачност.

След като от 13 юли са в сила промени в ЗОП, с които се транспонира европейско законодателство, посочи депутатът. Сред тях са въвеждане на задължителен предварителен и последващ контрол. При обжалване на обществена поръчка се спира сключването на договора, докато компетентните органи – Комисията за защита на конкуренцията и Върховният административен съд, не се произнесат. Урежда се по-детайлно конфликтът на интереси, обясни Радев.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *