Продажбите, извършени през касови апарати на българското Черноморие само през юни тази година, се увеличават със 17.8% спрямо същия месец на миналата до 1.127 млрд. лв. Това показват данни на Националната агенция за приходите (НАП), пише Капитал. Традиционно всяка година част от данъчните служители се командироват по морето през летните месеци за засилена проверка на търговските обекти там, като тази година към тях се присъединиха и хора от Агенция “Митници”.
От НАП обясниха, че все още нямат данни за целия сезон и това е по-скоро моментна снимка. Не е ясно и по каква методология са извлечени предоставените за юни данни, като например дали оборотите на заведенията са засечени по местопродажба или според адреса на регистрация на фирмата, който може и да е във вътрешността на страната.
Най-голям скок на приходите от продажби през юни има на търговските обекти в Приморско – 75% на годишна база, като така те достигат 15.5 млн. лв. В Кранево увеличението е с 57%, в Обзор – с 21%. Населените места, в които се отчита спад, обикновено са малки и не много известни, като например Атия (-3%) до 50 хил. лв. Интересен факт е, че в курорта Слънчев бряг регистрираните обороти са за 7.8 млн. лв., което е приблизително колкото юни миналата година.
В по-популярните сред българските туристи градове като Несебър увеличението е с 3% до 92 млн. лв., в Созопол – с 16% до 17.9 млн. лв., а в Лозенец – 3.7% до 2.8 млн. лв.
От НАП твърдят, че подобряването на фискалната дисциплина се дължи на засиленото присъствие на служителите от звеното за фискален контрол на НАП по българското Черноморие. От началото на кампанията им досега са направени над 8900 проверки, а запечатаните до този момент обекти са 210.
Фактор обаче са и добрите икономически данни за европейските икономики, ръстът на туристите по Черноморието, както и увеличеното потребление на населението, което засичат данните на статистиката.